تبلیغات
«أللَّهُمَّ کُن لِوَلیِکَ ألحُجَّةِإبنِ الحَسَن صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَعَلی آبَائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَة وَ فِی کُلِّ السَاعَة وَلِیَّاً وَ حَافِظَاًً وقَائِداً وَ نَاصِراً و دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ أَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیهَا طَویلاً » زیست شناسی زیستا - تكثیر در حشرات آموزشی - خبری
زیست شناسی زیستا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    ایمیل  به مدیر وبلاگ !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : ورود شما را به وبلاگ زیست شناسی زیستا خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد.

نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی به وب لاگ اضافه شود


صفحات وبلاگ
لینكدونی
لوگوی ما
چند خبر
لینكستان
        تكثیر در حشرات مقالات ,

تكثیر در حشرات بر اساس روش های گوناگون و قدرت باروی غیر قابل تصور ، تسلط بی چون و چرای این جانوران را در سطح  كره ی زمین برای همیشه تضمین كرده است.در غالب حشرات جنس نر و ماده جدا بوده و گامت نر(اسپرماتوزوئید) در حشره ی نر و گامت ماده(اوول)  در حشره ی ماده تشكیل می گردد.این روش به طریقه ی دو جنسی(Bisexual) موسوم است.وضع بكرزایی ، هرمافرودیسم و زنده زایی نیز در برخی حشرات دیده شده است.

بكرزایی(پارتنوژنز=Parthenogenese)

نوعی تولید مثل جنسی است كه در آن بر خلاف طریقه ی دوجنسی ، گامت نر در امر فعال نمودن سلول تخمك یا اوول دخالتی ندارد و رشد اوول برای تشكیل جنین بدون انجام تلقیح امكان پذیر می باشد.این حالت در بعضی حشرات مانند شته ها ، برخی زنبورها ، چوبك مانندها و برخی از ملخ های شاخك كوتاه مشاهده شده است.

تكثیر به طریق بكرزایی در حشرات از نظر بالا بردن قدرت تكثیر گونه ها اهمیت زیاد دارد و در طبیعت به دو شكل اختیاری و اجباری انجام می گیرد.به علاوه در یك گروه بندی دیگر از نظر وضع جنسی افراد حامل (نر یا ماده) بكرزایی به سه حالت بكزایی نرزایی ، بكرزایی ماده زایی ، بكرزایی نر و ماده زایی مشاهده می شود.

طرز ریختن تخم در اغلب حشرات بكرزا به صورت تخم گذاری است و رشد جنین تخم های تلقیح نشده در خارج از بدن حشره ماده صورت می گیرد ولی در برخی از حشرات مانند شته ها بكرزایی همراه با زنده زایی است و نشو و نمای جنین تخم های بكر در تخمدان ماده انجام و نوزاد زاییده می شود.

هرمافرودیسم(Hermaphrodisme)

حالتی از تولید مثل جنسی كه در آن یك حشره تؤماً دارای غدد جنسی نر و ماده بوده و تلقیح اوول به وسیله ی اسپرماتوزوئید بدون دخالت فرد دیگر انجام می گیرد.این طریقه ی تكثیر در حشرات فوق العاده نادر و تاكنون تنها در چند مورد از حشرات دیده شده است.

زنده زایی(Viviparite)

در حالت زنده زایی ، حشره نتاج خود را به صورت لارو یا شفیره زاییده و هرگز تخم ریزی نمی كند. در حالت زنده زایی بعد از تشكیل تخم ، رشد جنین در داخل تخمدان ، مهبل و یا رحم ماده صورت می گیرد و نوزاد ممكن است در مراحل لارو جوان ، لارو كامل و یا شفیره به وسیله ی ماده زاییده شود.

زنده زایی در اكثر شته ها و برخی مگس ها ، شپشك های نباتی و سوسك ها مشاهده گردیده است.

در حشرات تخم گذار (Ovipare) تخم ریزی معمولاً مدت كوتاهی پس از انجام عمل جفت گیری صورت می گیرد ولی ممكن است چند هفته  حتی چند ماه پس از جدا شدن حشره نر از حشره ماده آغاز گردد.تخم ریزی در یك یا دو نوبت صورت می گیرد و یا چندین هفته طول می كشد.تعداد تخم بسته به گونه ی حشره متفاوت است. بدین معنی كه بعضی شته ها بیش از یك تخم نمی گذارند ولی در پروانه ها این رقم به چند صد و در عده ای از مگس ها به چندهزار و در موریانه ها به چندین میلیون می رسد(متوسط تعداد تخم در حشرات 150 عدد می باشد).

از كتاب:حشره شناسی در پزشكی و بهداشت تألیف پریوش حلم سرشت و اسماعیل دل پیشه

منبع:

نوشته شده توسط عباس طالبی ساعت 12:05 ب.ظ در روز : چهارشنبه 8 خرداد 1387

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


مطالب پیشین