تبلیغات
«أللَّهُمَّ کُن لِوَلیِکَ ألحُجَّةِإبنِ الحَسَن صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَعَلی آبَائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَة وَ فِی کُلِّ السَاعَة وَلِیَّاً وَ حَافِظَاًً وقَائِداً وَ نَاصِراً و دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ أَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیهَا طَویلاً » زیست شناسی زیستا - فوتولیز آب با استفاده از فناوری‌نانو آموزشی - خبری
زیست شناسی زیستا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    ایمیل  به مدیر وبلاگ !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : ورود شما را به وبلاگ زیست شناسی زیستا خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد.

نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی به وب لاگ اضافه شود


صفحات وبلاگ
لینكدونی
لوگوی ما
چند خبر
لینكستان
        فوتولیز آب با استفاده از فناوری‌نانو کوتاه علمی ,

فوتولیز آب با استفاده از فناوری‌نانو

پس از مدتها تلاش گروهی از دانشمندان آمریکایی در روشی مشابه با فوتوسنتز گیاهان با ابداع نوعی سیستم کاتالیزوری و بکارگیری ترکیبات رنگی سعی کرده‌اند با تجزیه آب به کمک نور خورشید، گاز هیدروژن تولید کنند که در صورت عملی شدن آن، بشر به یک منبع سوخت هیدروژنی تمیز دست یافته خواهد یافت.

آنها ابتدا خوشه‌هایی به قطر حدود دو نانومتر متشکل از رنگدانه‌های سرخ – نارنجی و مولکولهای کاتالیزوری اکسید ایریدیوم با اندازه‌های یکسان تهیه نمودند. سپس با انتخاب دو الکترود بعنوان کاتد و آند به ترتیب از جنس پلاتین و دی اکسید تیتانیوم و اشباع کاتد با ترکیبات کاتالیزوری تهیه شده آنها را در یک محلول نمکی غوطه ور ساخته و سیستمی مشابه با دستگاه الکترولیز و یا پیل الکتریکی ساختند. برای به راه افتادن این سیستم تنها کافی است تا پرتوهای نوری به آاند حساس به رنگ بتابد.

مزیت این روش که فوتولیز نامیده می‌شود آن است که دیگر محدودیت پیلهای خورشیدی و پاسخ طیفی ضعیف نیمه رسانا در آن وجود ندارد؛ اما از سوی دیگر این سیستم هنوز در حد بسیار ابتدایی است و بازدهی آن بسیار پائین و در حد 3/0 درصد می‌باشد.

بعلاوه هیدروژن و اکسیژن تولید شده دوباره به سرعت با یکدیگر ترکیب می‌شوند و هزینه آن هم بیش از روش الکترولیز می‌باشد.

این دانشمندان در تلاشند تا با تغییر شکل هندسی کاتالیزورها و رنگدانه‌ها و آزمایش مواد دیگر، بازدهی این سیستم را افزایش دهند.

گفتنی است یافته‌های حاصل از این تحقیقات به‌صورت مقاله ای در همایش سالانه اتحادیه پیشرفت علوم آمریکا در فوریه گذشته ارائه گردید.
منبع:

نوشته شده توسط عباس طالبی ساعت 10:03 ق.ظ در روز : چهارشنبه 7 فروردین 1387

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


مطالب پیشین