تبلیغات
«أللَّهُمَّ کُن لِوَلیِکَ ألحُجَّةِإبنِ الحَسَن صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَعَلی آبَائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَة وَ فِی کُلِّ السَاعَة وَلِیَّاً وَ حَافِظَاًً وقَائِداً وَ نَاصِراً و دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ أَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیهَا طَویلاً » زیست شناسی زیستا - طب سنتی ایران آموزشی - خبری
زیست شناسی زیستا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    ایمیل  به مدیر وبلاگ !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : ورود شما را به وبلاگ زیست شناسی زیستا خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد.

نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی به وب لاگ اضافه شود


صفحات وبلاگ
لینكدونی
لوگوی ما
چند خبر
لینكستان
        طب سنتی ایران مقالات ,

طب سنتی ایران

طب سنتی ایران كه ثمره تجربه های گسترده دانشمندان و حكمای این سرزمین طی قرون و اعصار متمادی است ، یك مكتب طبی كامل و پویا بوده كه جهان را به عنوان نظام احسن و آفریده خالق علیم و حكیم نگریسته و پزشك را از بابت تسلط و احاطه اش به علوم مختلف و درك صحیح از جهان هستی«حكیم» می نامد. ریشه های مكتب طب سنتی ایران به بیش از 8000 سال قبل از میلاد می رسد. ستارگان طب سنتی ایران مانند ابن سینا،رازی و…حدودپنج قرن هدایت دانشگاه های طب را در غرب و شرق را بر عهده داشتند. طب سنتی ایران نه تنها دانش طبی تمدن های گذشته را به صورتی جدید و مدون به نسل های بعد انتقال داد، بلكه دانشمندان این مكتب پایه گذار روش مشاهده و تجربه عملی بودند. بسیاری از مسائلی كه پزشكان مسلمان در مواجهه با بیماران خود با آن روبه رو بودند، اختصاص به سرزمین های اسلامی و شرایط خاص آن داشت كه در نوشته های یونانی از آن ذكری به میان نیامده است .

 

لزوم احیای طب سنتی ....

در بیش تر كشورهای توسعه یافته طب سنتی و مكمل توسط تعداد فراوانی از افراد این جوامع پذیرفته شده است؛ به طوری كه 48 درصد مردم استرالیا،70 درصد جمعیت كانادا، 42 درصد مردم آمریكا، 38 درصد بلژیكی ها و 75 درصد مردم فرانسه، حداقل یك مرتبه در سال از خدمات طب مكمل بهره می برند. در ایران، آمار دقیق میزان استفاده از طب سنتی و مكاتب مختلف طب مكمل مشخص نیست.داروهای سنتی، از جمله داروهای گیاهی، در سراسر جهان استفاده می شود . در بسیاری از کشورهای در حال توسعه،95-70 درصد از جمعیت، به ویژه کسانی که در آسیا ، آفریقا ،آمریکای لاتین و خاور میانه، مبنای مراقبت های اولیه خود را بر استفاده از این داروها قرار داده اند . در برخی از کشورهای صنعتی به عنوان مثال کانادا ، فرانسه ، آلمان و ایتالیا، استفاده از داروهای سنتی به همان اندازه قابل توجه است، بین70٪ تا90 ٪ از جمعیت این کشورها از داروهای سنتی به عنوان"مکمل" یا"جایگزین"استفاده می کنند.تخمین زده شده ، تجارت جهانی داروهای سنتی در سال 2008 سالانه 83 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است که قابل قیاس با درآمد 87 میلیارد دلاری نفت ایران دراین سال یعنی سال 2008 است. تخمین زده می شود که حداقل 25 ٪ از تمام داروهای مدرن به طور مستقیم یا غیر مستقیم، از گیاهان دارویی مشتق می¬ شوند.در مورد کلاس های خاصی از دارو مانند داروهای ضد میکروبی و ضد تومور، این درصد ممکن است به بالاتر از 60 ٪ برسد. در میان سیاستگذاران ،خود درمانی از طریق طب سنتی به عنوان یک راه حل مناسب و موثر برای کنترل برخی از بیماری ها، مورد توجه روزافزون بوده است. طب سنتی ، توانایی ارائه راه حل در بعضی از بیماری هایی را كه امروزه طب جدید در برخورد با آن ها ناتوان است و یا در بسیاری موارد تنها به درمان علامتی بسنده می كند، دارا است.

منابع :

http://www.dayan.org/pdfim/TA_Notes_RIVLIN_Oil_MAR16_11.pdf

http://www.dr-naseri.com

The World Medicines Situation. 2011, Traditional Medicines: Global Situation, Issues and Challenges

نوشته شده توسط عباس طالبی ساعت 12:06 ق.ظ در روز : دوشنبه 5 تیر 1391

ویرایش شده در دوشنبه 5 تیر 1391 و ساعت 12:09 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()


مطالب پیشین