تبلیغات
«أللَّهُمَّ کُن لِوَلیِکَ ألحُجَّةِإبنِ الحَسَن صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَعَلی آبَائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَة وَ فِی کُلِّ السَاعَة وَلِیَّاً وَ حَافِظَاًً وقَائِداً وَ نَاصِراً و دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ أَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیهَا طَویلاً » زیست شناسی زیستا - ترمیم استخوان به كمك كرمها آموزشی - خبری
زیست شناسی زیستا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    ایمیل  به مدیر وبلاگ !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : ورود شما را به وبلاگ زیست شناسی زیستا خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد.

نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی به وب لاگ اضافه شود


صفحات وبلاگ
لینكدونی
لوگوی ما
چند خبر
لینكستان
        ترمیم استخوان به كمك كرمها عمومی , کوتاه علمی ,
ترمیم استخوان به كمك كرمها

كرم‌هایی موسوم به «كرم‌های قلعه شنی» وجود دارند كه در كناره‌های ساحلی شنی دریاها، زندگی جالب توجهی دارند تا آنجا كه گفته می‌شود زندگی آنها قوای تخیل و آینده‌نگری دانشمندان را تحریك كرده تا با الهام گرفتن از ساختار زندگی‌شان، تحولی نوین در دانش پزشكی جهان ایجاد كنند.

این كرم‌ها با استفاده از چسب مخصوص خود، شن‌های ساحلی و پوسته‌ای كه دارند، خانه‌های لوله‌ای شكلی ایجاد می‌كنند كه از حیث استحكام مثال‌زدنی هستند. اكنون مهندسان زیست‌شناسی دانشگاه یوتا موفق به ارائه نسخه تركیبی از این چسب فوق‌العاده مستحكم شده‌اند و امیدوارند در آینده‌ای نه چندان دور از آن برای ترمیم استخوان‌ها، مفاصل و حتی استخوان‌های در هم خرد شده صورت استفاده كنند.

راسل استوارت، استادیار مهندسی زیست‌شناسی و محقق اصلی این پروژه می‌گوید: با استفاده از این چسب بسیار قوی می‌توانید ریزترین قطعات را با خیال راحت به یكدیگر بچسبانید. هنگامی كه سر استخوان‌ها در محل مفصل شكسته می‌شوند، ترمیم ترك‌خوردگی‌ها و شكستگی كار مشكلی است؛ زیرا اگر بدرستی در جای خود قرار نگیرند، استخوانی غیراصولی تولید می‌كنند كه مفصل مرتبط با آن عملكرد خوبی نخواهد داشت. پس این نكته بسیار مهم است كه قطعات خرد شده استخوانی در جای دقیق خود قرار بگیرند.

محققان دانشگاه یوتا نخستین نمونه پیش‌ساخته از این چسب بسیار قوی را در محیط آزمایشگاهی و برای چسباندن قطعات خرد شده استخوان‌های گاو مورد بررسی قرار دادند و با نتایج موفقیت‌آمیزی نیز مواجه شدند. آنها پس از انجام چنین آزمایشی اعلام كردند چسب مورد نظرشان به نسبت 37 درصد چسب‌های قدرتمند فعلی كارایی دارد. استوارت و محققان این پروژه پیش‌بینی می‌كنند چسب تركیبی این نوع كرم ساحلی طی یك تا 2 سال آینده بر روی نمونه استخوان‌های حیوانی، آن هم در ابعاد كلان مورد آزمایش قرار گیرد، اما برای وارد كردن آن به دنیای تحقیقات پزشكی مرتبط با انسان‌ها به حدود 10 سال زمان نیاز است.

توجه به این نكته ضروری است كه استفاده از چسب این كرم ساحلی برای ترمیم شكستگی‌های بزرگ و طولانی نظیر استخوان‌های بزرگ و كشیده پا كارایی ندارد. با این حال استوارت چشم‌اندازی را متصور می‌شود كه در آن ممكن است از این چسب برای چسباندن قطعات استخوانی كوچك‌تر در استخوان‌هایی همچون استخوان مفصل زانو، مچ دست‌ها، آرنج و سایر مفاصلی از این دست بهره ببرد. البته استفاده از این چسب در استخوان‌های صورت و حتی جمجمه نیز یكی از هدف‌های محققان دانشگاه یوتاست.

این محقق حرف‌های جالب دیگری نیز دارد: همواره از بست‌های مخصوص پزشكی برای نگاه داشتن قطعات خرده شده استخوانی در كنار یكدیگر استفاده می‌شود تا جای شكستگی كاملا ترمیم شود، اما با استفاده از این چسب دیگر نیازی به این كار پرهزینه نیست و حتی وزن اضافی نیز بر مفاصل و استخوان‌های آسیب‌دیده تحمیل نمی‌شود.

استوارت و تیم تحقیقاتی همراهش در گزارش مربوط به این پروژه این گونه نوشته‌اند: همواره این مشكل آزاردهنده وجود داشته است كه در امتداد یكدیگر نگاه داشتن قطعات خرد شده استخوانی یك تكه استخوان بزرگ، آن هم با استفاده از پیچ و مهره‌های فعلی مخصوص، كار بسیار سختی است. اما استفاده از این چسب تركیبی می‌تواند به كاهش استفاده از نگهدارنده‌های فلزی منجر شود و این دستاورد نتیجه‌ای جز كاهش هزینه‌های درمانی در فرد آسیب دیده نخواهد داشت. از آن گذشته به سبب دقت بالایی كه در این تكنیك به كار گرفته می‌شود، نتیجه ترمیم استخوان آسیب‌دیده بسیار رضایت‌بخش خواهد بود. در حال حاضر گونه‌های مختلفی از چسب‌های پزشكی ویژه استخوان و مفاصل وجود دارند كه پزشكان به سبب كارایی بسیار كمی كه دارند، از آنها استفاده چندانی نمی‌كنند؛ چون این چسب‌ها در محیط‌های مرطوب و خونی كارایی خود را از دست می‌دهند، حال آن‌كه محیط اطراف مفصل و استخوان شكسته همواره مرطوب و مملو از خون است.

این چسب بسیار قوی قابلیت‌های دیگری نیز دارد، ازجمله می‌تواند داروها را نیز با خود به محل شكستگی و ترك‌خوردگی حمل كند. در نتیجه استفاده از آن برای انتقال مسكن‌ها، فاكتورهای رشد، آنتی‌بیوتیك‌ها، داروهای ضدالتهاب و حتی سلول‌های بنیادین به محل دقیق شكستگی بسیار سودمند خواهد بود. استوارت دراین‌باره می‌گوید: در حالی كه چسب موجب ترمیم استخوان و مفصل آسیب‌دیده می‌شود، می‌توان به انتقال ژن‌ها و داروهای موثر به نقطه آسیب‌دیده اقدام كرد و البته این دستاورد بسیار ارزشمندی است.

از سوی دیگر در مواردی كه تومورهای سرطانی به عنوان مانعی بر سر راه ترمیم استخوان و مفصل آسیب‌دیده ظاهر شوند، می‌توان به استفاده از این چسب قدرتمند امیدوار بود؛ چون بدون هیچ‌گونه مشكلی خود را به لبه شكسته می‌رساند و به تحریك رشد سلولی در نقطه مورد نظر می‌پردازد. در حال حاضر مهم‌ترین دلمشغولی استوارت به ثبت رساندن این چسب جدید است تا در مرحله بعدی راه را برای توسعه آن و تولید انبوه این محصول ارزشمند باز كند. او امیدوار است نسخه‌های بهتری از این چسب را تولید كند؛ نسخه‌هایی كه ضریب استحكام بیشتری دارند و برای ترمیم شكستگی‌های بزرگ‌تر نیز از كارایی بیشتری برخوردارند.

كرم قلعه شنی بالغ موجودی است كه تنها 5/2 سانتی‌متر طول دارد، اما خانه‌های لوله‌ای شكل بسیار مستحكم و چندین برابر خودش می‌سازد. این كرم‌ها هرگز از خانه‌های خود خارج نمی‌شوند. این موجودات جالب توجه دارای ریزشاخك‌هایی هستند كه با استفاده از آنها تغییرات محیطی را زیرنظر دارند. چسبی كه این موجود از خود ترشح می‌كند، تنها پس از 30 ثانیه مستحكم می‌شود و به كارایی مورد نظر حیوان می‌رسد. این موجودات خانه‌های خود را در امتداد یكدیگر می‌سازند تا بدین ترتیب كلونی بزرگی را تشكیل دهند.

به نظر می‌رسد این موجود جالب توجه و چسب فوق‌العاده قدرتمندی كه تولید می‌كند، كمك زیادی به دانش پزشكی انسانی كند و در زمینه ترمیم استخوان‌ها و مفاصل به عنوان یاری‌رسان جدیدی وارد عمل شود.

منبع:

نوشته شده توسط عباس طالبی ساعت 11:02 ب.ظ در روز : چهارشنبه 9 بهمن 1387

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


مطالب پیشین