تبلیغات
«أللَّهُمَّ کُن لِوَلیِکَ ألحُجَّةِإبنِ الحَسَن صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَعَلی آبَائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَة وَ فِی کُلِّ السَاعَة وَلِیَّاً وَ حَافِظَاًً وقَائِداً وَ نَاصِراً و دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ أَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیهَا طَویلاً » زیست شناسی زیستا - بافت زنده جایگزین پلاتین می‌شود آموزشی - خبری
زیست شناسی زیستا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    ایمیل  به مدیر وبلاگ !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : ورود شما را به وبلاگ زیست شناسی زیستا خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد.

نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی به وب لاگ اضافه شود


صفحات وبلاگ
لینكدونی
لوگوی ما
چند خبر
لینكستان
        بافت زنده جایگزین پلاتین می‌شود عمومی , کوتاه علمی ,
تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی در كشور
بافت زنده جایگزین پلاتین می‌شود
  سالانه بیش از یك میلیون شكستگی استخوان در كشور به وقوع می‌پیوندد كه برای درمان آنها از پلاتین استفاده می‌شود. این در حالی است كه با استفاده از بیوایمپلنت‌های استخوانی كه از استخوان‌های حیوانی، انسانی و گاه مرجان‌های دریایی استخراج می‌شوند، زمان التیام و بهبود شكستگی‌ها 20 تا 60 درصد تسریع می‌یابد.

البته تولید این محصول مهندسی بافت از جمله دستاوردهایی است كه به همت محققان، برای رفع ضایعات استخوانی در كشوربه بهره‌برداری رسیده است. با دستیابی متخصصان كشورمان به این دانش كه مسوولان ارزش آن را معادل طلا و حتی بالاتر عنوان كرده‌اند، ایران در ردیف معدود كشورهای تولیدكننده این محصول قرار گرفت و امكان ارائه خدمات درمانی به بیماران دچار ضایعه استخوانی، در كشور و حتی كشورهای همسایه فراهم شد.

اگرچه اولین ایمپلنت را Branemark درسال 1965 در دهان یك مریض كار گذاشت، ولی در حدود 12 سال پیش انجمن دندانپزشكان آمریكا ایمپلنت را به عنوان یك درمان تایید كرد و پس از آن استفاده از این مواد در جهان گسترش یافت. ایمپلنت‌هایی كه در دنداپزشكی استفاده می‌شوند، در واقع دندان‌های نسل سوم هستند كه با از دست رفتن دندان‌های دائمی، توسط دندانپزشك در استخوان فك كار گذاشته می‌شوند.

در حال حاضر، در درمان شكستگی استخوان در مواردی كه استخوان‌ها دچار ضایعات شدید شده باشند یا بخشی از آنها از بین رفته باشد، از پلاتین استفاده می‌شود كه در این روش به دلیل وجود یك جسم خارجی در بدن، فرد با عوارضی نیز مواجه خواهد شد؛ اما با استفاده از روش مهندسی بافت و تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی از آنجا كه ماده اولیه مورد استفاده در این روش كاملا طبیعی است و از استخوان‌های حیوانی، انسانی و گاه مرجان‌های دریایی گرفته می‌شود، ترمیم ضایعات استخوانی به شكلی كاملا طبیعی اتفاق می‌افتد و بخوبی می‌توان با استفاده از این موادطبیعی امكان ترمیم استخوان را فراهم كرد ضمن آن كه این روش هیچ گونه عارضه‌ای نیز برای فرد ندارد. این روش برای اولین بار به عنوان یك صنعت <های تك» و برپایه بیوتكنولوژی به بهره برداری رسیده است. به كمك این فناوری و با تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی از این پس درمان شكستگی‌ها با روشی بهتر و اصولی‌تر امكان‌پذیر خواهد شد. در واقع تمامی بیمارانی كه به نحوی دچار شكستگی استخوان می‌شوند، می‌توانند برای درمان سریع و موثر از این روش استفاده كنند. با راه‌اندازی خط تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی و تولید محصولات مبتنی بر روش مهندسی بافت، مراكز درمانی و به تبع آن مردم تا پایان سال از مزایای آن در داخل كشور بهره‌مند خواهند شد.

پلاتین به تاریخ پیوست

تولید ایمپلنت‌های استخوانی در جهان فناوری جدیدی است و با برداشت مواد مربوط از استخوان حیوانات یا انسان‌ها و به واسطه مهندسی كه روی آنها انجام می‌شود، محصولات با اسیدهای معدنی و دیگر حلال‌ها فعل و انفعالات لازم را انجام می‌دهد و ایمپلنت‌هایی با مبنای بیولوژیك تولید می‌شود.

بیوایمپلنت‌های استخوانی تولید شده در كشور می‌تواند زمان التیام و بهبود را در برخی شكستگی‌ها به میزان بیش از 60 درصد سرعت ببخشد همچنین براساس بررسی‌های به عمل آمده این مواد به ترمیم 100 درصدی ضایعات استخوانی كمك می‌كنند. البته نكته حائز اهمیت آن است كه در استفاده از این مواد برای ترمیم ضایعات استخوانی، نوع ضایعه، سن و شرایط بیمار را نیز باید درنظر گرفت به طوری كه نتایج استفاده از این روش در افراد با سنین بالا در مقایسه با یك بیمار جوان یا میانسال یكسان نخواهد بود.

دستیابی به این فناوری در حالی صورت گرفته كه دانش مهندسی بافت در كشور ما وجود نداشت و كارشناسان و متخصصان ایرانی با تلاش فراوان این دانش را به كشور وارد كردند و ایران در حال حاضر به تنها تولیدكننده بافت‌های زنده در خاورمیانه تبدیل شده است.

بیوایمپلنت‌های استخوانی زمان التیام و بهبود شكستگی‌ها را بیش‌از60 درصد تسریع می‌كنند

در حال حاضر فناوری تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی در كشور كاملا بومی شده است. شركت تولید كننده این بیوایمپلنت‌ها با عنوان <همانند سازبافت» از شركت‌های وابسته به سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران است و قرار است تولیدات این شركت در فازهای بعدی به تهیه گرافت‌های پوستی برای ترمیم سوختگی‌ها و زخم‌های مزمن، تولید دریچه قلب و پوشش ترمیم برخی بیماری‌های قلبی بینجامد.

به اعتقاد مسوولان، ارزش تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی معادل طلا و حتی بیشتر است. ضمن آن كه سالانه 270 كیلوگرم محصول به وسیله این كارخانه  تولید می‌شود؛ درحالی كه میزان استخراج طلای معدن موته اصفهان در سال گذشته تنها 220 كیلوگرم بوده است.

ترمیم ضایعات استخوانی بدن

مهندسی بافت در اندام‌های مختلف بدن امروزه از اهمیت زیادی برخوردار شده است و آمریكا با 53درصد تولید جهانی بیوایمپلنت‌های استخوانی در رده نخست جهان قرار دارد. كشورهای اروپایی با  24 درصد تولید و ژاپن با 13 درصد به ترتیب در رده‌های بعدی تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی در جهان قرار دارند و بقیه كشورهای جهان تنها 10 درصد تولید آن را در اختیار دارند. ایران به عنوان نخستین كشور در منطقه خاورمیانه و نهمین كشور در جهان، پس از 15 سال تلاش محققان به فناوری تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی و سرعت بخشیدن به بهبود جراحی‌های ارتوپدی مجهز شد. به این ترتیب با افتتاح این طرح ایران جزو معدود كشورهای جهان است كه به دانش فنی تولید و عرضه فرآورده‌های بیوایمپلنت‌های استخوانی دست یافته و استقبال كشورهای اسلامی و جامعه پزشكی ایران از آن نوید بخش خوبی برای آینده است.

دستیابی به این دانش به آن دلیل اهمیت می‌یابد كه بدانیم مشابه محصول بیوایمپلنت ایران در خاورمیانه وجود ندارد و بسیاری از كشورهای اروپایی نیز به دلیل ریسك بالای این محصول به دنبال آن نیستند. ضمن آن كه تولید این محصول در كشور ما با در نظر گرفتن مسائل شرعی، مسائل مربوط به استفاده از این محصول را برای مسلمانان حل كرده است.

تولید گرافت‌های استخوانی برای پرشدن استخوان‌های خردشده، تولید برخی استخوان‌های مخصوص آسیب‌های دندانی و كیست‌های استخوانی در فاز اول تولیدات این كارخانه قرار دارد. فاز اول این طرح با هزینه‌ای بالغ بر 84 میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفت و فازهای بعدی آن سال آینده و با هزینه نهایی حدود 120 میلیارد ریال در خط تولید قرار خواهد گرفت.

هنر محققان كشور این است كه قطعات استخوانی دیگری را به نحوی تغییر بافت می‌دهند كه بدن آنها را به عنوان عضوی از خود می‌پذیرد و هر روز هم قوی‌تر می‌شود، به نحوی كه در رادیوگرافی‌ها دیگر جای شكستگی بدن قابل تشخیص نمی‌شود. نیاز سالانه كشور به تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی 3100 كیلوگرم است كه هم اكنون 10 درصد این نیاز تولید و در جراحی‌های ارتوپدی، مغز و اعصاب و دندانپزشكی استفاده می‌شود. ضمن آن‌كه قیمت وارداتی هر گرم این محصول 160 دلار است در حالی كه اكنون این محصول به قیمت بسیار كمتری عرضه می‌شود و بعلاوه با استقبال خوبی از سوی پزشكان به علت كیفیت محصول روبه‌رو بوده‌ایم.

فناوری تولید محصولات بیوایمپلنت به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است و علاوه بر تامین نیازهای داخلی حضور در بازارهای خارجی را نیز در برنامه خود دارد. با راه‌اندازی خط تولید بیوایمپلنت‌های استخوانی و تولید محصولات مبتنی بر روش مهندسی بافت، مراكز درمانی و به تبع آن مردم تا پایان سال از مزایای آن در داخل كشور بهره‌مند خواهند شد.

منبع:

نوشته شده توسط عباس طالبی ساعت 11:56 ب.ظ در روز : چهارشنبه 9 بهمن 1387

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


مطالب پیشین