تبلیغات
«أللَّهُمَّ کُن لِوَلیِکَ ألحُجَّةِإبنِ الحَسَن صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَعَلی آبَائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَة وَ فِی کُلِّ السَاعَة وَلِیَّاً وَ حَافِظَاًً وقَائِداً وَ نَاصِراً و دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ أَرضَکَ طَوعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیهَا طَویلاً » زیست شناسی زیستا - عمل پیوند گونه‌ای از مرجان‌های «خلیج فارس» برای ترمیم آسیب‌های استخوانی آموزشی - خبری
زیست شناسی زیستا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    ایمیل  به مدیر وبلاگ !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : ورود شما را به وبلاگ زیست شناسی زیستا خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده شما قرار گیرد.

نظرسنجی
دوست دارید چه موضوعاتی به وب لاگ اضافه شود


صفحات وبلاگ
لینكدونی
لوگوی ما
چند خبر
لینكستان
        عمل پیوند گونه‌ای از مرجان‌های «خلیج فارس» برای ترمیم آسیب‌های استخوانی کوتاه علمی ,

عمل پیوند گونه‌ای از مرجان‌های «خلیج فارس» برای ترمیم آسیب‌های استخوانی با موفقیت بر روی نمونه‌های حیوانی انجام شد.

دكتر مهدی مرجانی، عضو هیات علمی دانشكده دامپزشكی دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد كرج در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار كرد: در حال حاضر برای درمان تومورهای استخوانی از قسمت‌هایی از بدن بیمار به ناحیه‌ای كه تومور بوده، استخوان را پیوند می‌زنند كه در این حالت علاوه بر نیاز به انجام دو عمل جراحی، هزینه و مدت زمان بستری افزایش می‌یابد و لذا از مواد مختلف به عنوان جایگزین مصنوعی استخوان استفاده می‌شود.

وی با اشاره به پیوند استخوان با استفاده از مرجان‌های دریایی گفت: در كشورهای مختلف عمل پیوند استخوان با گونه‌های مختلف مرجان دریایی انجام می‌شود كه خاصیت هر یك به دلیل شرایط اقلیمی، متفاوت است و این گروه پژوهشی نیز با هدف مطرح كردن نام «خلیج فارس» به انجام آزمایش روی مرجان‌های خلیج فارس پرداخت. 

دكتر مرجانی در خصوص اهمیت استفاده از مرجان‌های دریایی خاطر نشان كرد: هنگامی كه مرجان داخل آب دریا قرار دارد نقش فیلتر را بازی كرده و مواد معدنی آب را جذب می‌كند كه البته به دلیل املاح معدنی و شرایط اقلیمی مختلف، تركیبات مرجان‌ها متفاوت است.

وی افزود: مرجان از نظر ساختاری شباهت اسكلتی زیادی به استخوان انسان دارد و به عنوان داربست، التیام سریعتری داشته و پس از قرارگیری در بدن، جذب شده و به جای آن، استخوان جدید تشكیل می‌شود، ضمن آن كه عوارضی در جذب ندارد.

عضو هیات علمی دانشكده دامپزشكی دانشگاه‌ آزاد كرج در خصوص نحوه انجام آزمایش به ایسنا گفت: در این آزمایش قسمتی از مرجان را برداشته و استریل كرده و بخشی از استخوان ران خرگوش را سوراخ كردیم و در این محل كه به عنوان عارضه تلقی می‌شد، مدل مشابه انسانی كه عارضه داشته، ایجاد كردیم و مرجان را در آن قسمت قرار دادیم و در طرف دیگر قسمت سوراخ شده را خالی گذاشتیم كه مشاهده شد با گذشت زمان این قسمت پر شده و عوارض خاصی ندارد.

وی افزود: پس از انجام عمل جراحی و كاشت، مرجان تا حدود 5/2 ماه در بدن بیمار بود و سپس جذب شد و عكس‌های رادیولوژی و آزمایش‌های پاتوبیولوژی نشان داد كه اثر سوئی نداشته است.

دكتر مرجانی با اشاره به این كه پیش از این از استخوان گاو برای پیوند استفاده می‌شد، خاطر نشان كرد: پیش از این از استخوان گاو برای پیوند استخوانی استفاده می‌شد اما به دلیل بیماری‌های مشترك میان انسان و حیوان، دانشمندان به این نتیجه رسیدند كه جانوران دریایی نسبت به موجوداتی كه در خشكی زندگی می‌كنند، ریسك كمتری برای انتقال بیماری دارند.

وی درخصوص طرح‌های بعدی این گروه پژوهشی گفت: اهداف بعدی ما استفاده از مرجان به شكل پودر در داخل استخوان عارضه دیده است كه با تركیب پودر و چسب از آن به عنوان مواد پر كننده استخوانی و قسمتی از اجزای تركیبی استخوان استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشكده دامپزشكی دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد كرج با اشاره به استفاده از مرجان برای درمان پوكی استخوان اظهار كرد: در حال حاضر دانشمندان از مرجان به صورت قرص برای پر كردن نقایص استخوانی در كل بدن استفاده می‌كنند تا بدین ترتیب از مواد معدنی موجود در آن استفاده بیشتر می‌شود.

وی در پایان به ایسنا گفت: در این مرحله با شناسایی و انجام آزمایش با یك گونه از 37 گونه مرجان‌های خلیج فارس مشخص شد كه واكنش بافتی نداشته و علاوه بر عدم ایجاد عفونت، برای بدن قابل قبول است و در مرحله بعد به بررسی و مقایسه آن با دیگر مرجان ها می‌پردازیم.

گفتنی است، این طرح با همكاری دكتر علی عسگریان، دكتر عباس وشكینی و دكتر عباس توسلی انجام شده است.
منبع :

نوشته شده توسط عباس طالبی ساعت 06:07 ق.ظ در روز : پنجشنبه 13 تیر 1387

ویرایش شده در چهارشنبه 3 مهر 1387 و ساعت 03:09 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()


مطالب پیشین